פורסם על ידי: vandersister | יוני 2, 2021

פוסט אורח'ת: 30 ספרים מומלצים לחודש הגאווה

לאחרונה עלתה הצעה בטוויטר להתחיל להשתמש בגרש בודד כדי לאפשר שפה מגדרית שוויונית יותר. כמו למשל במשפט: אתן'ם מוזמנות'ים ליהנות מרשימת הספרים שלפניכן'ם, שנכתבה ביד אוהבת על ידי ליאור מאלי, קוויר ותולעת ספרים נלהבת. לא מכירות'ים מספיק את השפה של הקהילה? מרגישות'ים שיש תרבות שלמה שפספסתן'ם ואתן'ם לא בטוחות'ים איך להכיר, ללמוד ולתמוך? נסו לשלב שינויים קטנים, כמו למשל שימוש בגרש (או אמצעי אחר) לשפה שוויונית, הנכחה וקידום של נטיות מיניות שאינן הטרוסקסואליות בספרות, קולנוע, אמנות וכו', וקריאה של חומרים רלוונטיים כדי להעשיר את הידע שלכן'ם. לא תתחרטו על הרחבת האופקים. חודש גאווה שמח! ליאור, הבמה שלך!


לכבוד חודש הגאווה, ערכתי רשימה של ספרי קריאה במגוון ז'אנרים שכוללים דמויות מהקהילה. בפעם הקודמת שניסיתי לעשות משהו כזה, קיבלתי המון תגובות שמנסות לייתר את הצורך בייצוג קהילתי בספרות, כמו "מה זה משנה בכלל?" או "אם הסיפור כתוב טוב, אני אוכל להזדהות עם הדמות גם אם היא לא בדיוק כמוני". במידה מסוימת, זה נכון. קראתי לא מעט ספרים בחיי שבהם הדמויות היו שונות ממני. רובם המכריע, למעשה. הבעיה היא לא אם הדמות הראשית שונה ממני, אלא אם אנשים כמוני רשאים להתקיים במציאות של הספר – בין אם היא מתיימרת לשקף את המציאות שלנו או מציאות חלופית. אז למי שרוצה לקרוא ספרים שיש בהם לסביות, הומואים, בי, טרנס, קווירז, אבינאריות, אמיניים וארומנטיות – הרשימה הזו היא כיוון טוב. יש בה ספרות היסטורית ריאליסטית, ממלכות פנטזיה קסומות, אופרות חלל טכנולוגיות, רומנים רומנטיים, מתח ואימה. מקווה שתיהנו!

דיסקליימר: הרשימה הנ"ל אינה מתיימרת לייצג אף אחת מלבדי, היא לא מאוזנת בזהויות המיוצגות בה ומבוססת על ההעדפות האישיות שלי בלבד. אתן מוזמנות בשמחה לפרסם רשימות אלטרנטיביות, מגוונות ואינקלוסיביות יותר, לטובת מי שמחפשות ספרות גאה.

מרבית הספרים שמוזכרים פה לא תורגמו לעברית. אלה שזמינים בעברית מופיעים עם הכריכה הרלוונטית.

דמויות סאפפיות 

The Priory Of The Orange Tree / Samantha Shannon

תקציר

המלכה סבראן התשיעית צריכה להביא יורשת לממלכה על מנת להציל אותה מאבדון. איאד היא מרגלת בחצר המלכה שנשלחה בשם מחתרת מגיות להשגיח על סבראן מקרוב. טאנה התכוננה כל חייה להיות רוכבת דרקונים, אך היא תיאלץ לקבל החלטות שעלולות למנוע ממנה להגשים את ייעודה. ממלכות המזרח והמערב נאבקות בזמן שכוח אפל עשוי לאיים על שתיהן. בניית עולם נהדרת, דרקוני אש, דרקוני מים, ממלכות יריבות, בריתות, פוליטיקה ודת, גזענות והומופוביה וקסם והמון יופי וחמלה.

תגיות: פוליטי, פנטזיה, פמיניזם, ארון, משפחה, דת, תפקידי מגדר, רומנטי

The Pull Of The Stars / Emma Donoghue

תקציר

העלילה מלווה בסך הכול 3 ימים בחייה של ג׳וליה פאוורז, אחות רווקה במחלקת יולדות חולות שפעת בדבלין של 1918. המגפה בשיאה, המלחמה ברקע, ותפיסות נוצריות מוסרניות משפיעות על בריאות היולדות והתינוקות. המחלקה במחסור כוח אדם, וג׳וליה מוצאת את עצמה נדרשת להפעיל יותר סמכות משהייתה לה בעבר. הסיפור מובל ע"י דמויות נשיות – גם המחלקה הספציפית וגם המלחמה לא משאירות הרבה גברים בסביבה.

תגיות: מגפה, היסטורי, פוליטי, דת, זכויות פריון, פמיניזם

Music From Another World / Robin Talley

תקציר

תמי היא נערה ממשפחה גדולה במחוז אורנג׳. דודתה ובעלה הכומר ייסדו כנסיה בפטיסטית חדשה וכל המשפחה מגויסת לתמוך בכנסיה ובמאבק של אניטה בראיינט נגד החוטאים המאיימים על ערכי המשפחה. עמוק בארון, תמי כותבת מכתבים שלא יישלחו להרווי מילק. שרון היא נערה סטרייטית בסן פרנסיסקו. היא גרה עם אמה הקתולית ואחיה הגיי שהשביע אותה לא לספר לאף אחד ובטח שלא לאימא שלהם. 

בקיץ 77׳ ביה"ס מצוות בין שרון לתמי לחילופי מכתבים שמתחילה כמטלה סתמית, עד שהן מבינות שיש להן הזדמנות לכתוב חופשי מבלי שיהיו לכך השלכות. ברקע להתכתבות, המאבקים של אניטה בראיינט מצד אחד ושל הרווי מילק מצד שני מלווים את חיי היום יום שלהן ומשפיעים על מהלך חייהן. והרבה מוזיקת פאנק.

תגיות: משפחה, דת, ארון, נוער, YA, היסטורי, פוליטי, רומנטי

The Outside / Ada Hoffman

תקציר

יסירה היא אסטרופיזיקאית מחוננת ואוטיסטית שעובדת על פרויקט פורץ דרך וצריכה להתמודד עם התנשאות של קולגות ועם עומס חושי של אירועים המוניים. העולם הוא עתידני ונשלט על ידי אלים ומלאכים שמכוונים את המדע והטכנולוגיה לטובתם ומצילים את בני האנוש מעצמם. לאחר שמשהו משתבש בהשקת הפרויקט, מלאכים בשירות האלה נמסיס חוטפים את יסירה למשימה סודית ולא מאפשרים לה אפילו לעדכן את בת זוגה איפה היא. במהלך המשימה היא תתעמת עם האמונה שלה, עם זכר המנטורית שלימדה אותה את כל מה שידעה לפני שנעלמה ללא עקבות, עם המרחק מכל מי שהיא אוהבת ומטקטיקות ההירגעות שלה. היא גם תגלה שלא במקרה מצאה את עצמה שם ועכשיו תצטרך להחליט למי היא נאמנה.

הספר עוסק לא מעט במטאפיזיקה ומוסר, בחתירה נגד דוגמה והתנגדות לדיכוי.

תגיות: מד"ב, חלל, דת, פוליטי, אוטיזם

דיסאוריינטלית / נגאר ג'וואדי

מצרפתית: רמה איילון

תקציר

קימיה סאדר היא מהגרת שהגיעה לפריז מאיראן. אנחנו פוגשות אותה בחדר ההמתנה של ד"ר גוטייה, מומחית פוריות, ובעודה ממתינה היא מגוללת את סיפור חייה וחיי משפחתה שהובילו אותה עד לרגע הזה. הסיפורים שזורים זה בזה בסדר לא כרונולוגי, כמעט אסוציאטיבי, ונעים בין העבר הקרוב להווה ולעבר הרחוק לסירוגין. לכאורה זו היסטוריה משפחתית, אבל היא נטועה עמוק באקלים הפוליטי והחברתי של איראן במהלך שנות ה-70' של המאה הקודמת וכן בצרפת ובעולם כולו בשנים שחלפו מאז.

אחד הספרים שהכי נהניתי מהם בשנה האחרונה. יכול להיות שלכלול אותו ברשימה הזו זה ספוילר בפני עצמו, אבל אם זה יוביל יותר קוראות אליו, אז אני בסדר עם זה.

תגיות: פוליטי, היסטורי, הורות, משפחה, הגירה, פמיניזם

אני שונאת את כולם חוץ ממך / גבי דאן ואליסון רסקין

מאנגלית: ענבל שגיב-נקדימון 

תקציר

ג׳ן ואווה הן החברות הכי טובות והן מקפידות לשמור על קשר אחרי שג׳ן עברה ללמוד בקולג׳ בחוף המזרחי ואווה נשארה בקליפורניה. הספר כולו הוא חלופת מיילים והודעות טקסט, שכוללות עדכונים, עקיצות, ריבים ואמוג׳יז (במידה). הן מתמודדות עם קשרים מיניים ורומנטיים, דיכאון, חרדה וocd, יציאה מהארון ויחסים עם ההורים, ועם הצורך לנקוט עמדה לנוכח עוולות חברתיות מסביב. הספר מאוד פוליטיקלי קורקט, אבל מצליח לעשות את זה מבלי ליפול לצדקנות או הטפה, מאוד קליל ועכשווי וזורם וכיפי. צחקתי בקול לא מעט לאורכו ונהניתי מאוד.

תגיות: YA, מערכות יחסים אפלטוניות, מחלות נפש, ארון, משפחה, פמיניזם

These Witches Don’t Burn / Isabel Sterling

תקציר

האנה היא מכשפת יסודות (elemental), להבדיל ממטילות כשפים (castors) וממכשפות דם (blood-witches). היא גרה בסיילם ועובדת בחנות ציוד לכישוף, שבעיקר נותנת מענה לרגז (regs, או מוגלגיםTM) שרוצים להתנסות בקסם או לתיירים נלהבים. את הזהות שלה היא חייבת לשמור בסוד כדי לא לסכן את השבט. כשמתחילים לקרות דברים משונים בעיירה, היא מתחילה לחשוד שמכשפת הדם שנתקלה בה בניו יורק רדפה אחריה לסיילם ומנסה להתנכל לה. אבל אולי זה בכלל צייד מכשפות שהגיע לעיר? במקביל היא מכירה את מורגן, נערה חדשה בעיר שתופסת את תשומת לבה, אבל ורוניקה, האקסית שלה, חושדת שהיא קשורה להתרחשויות האחרונות.

תגיות: פנטזיה אורבנית, משפחה, ארון, פמיניזם

All Eyes On Us / Kit Frick

תקציר

רוזלי בל גדלה במשפחה דתית אוונגליסטית, ויצאה מהארון כלסבית בגיל 13, תוך שהיא מבקשת עזרה מהוריה לחזור לדרך הישר. ההורים מספקים לה תמיכה בדמות טיפול המרה מטעם הכנסייה ונרגעים רק כשהיא מתחילה לצאת עם קרטר שו, מבלי לדעת שיש לו חברה ושהם במסלול המהיר לחיים משותפים בחברה הגבוהה. קרטר יוצא עם אמנדה בגלוי ובוגד בה עם רוזלי, שמשתמשת בו ככיסוי לאחר שהבינה שהלסביות לא תעבור, אבל הקשר לכנסייה כן. בערב השנה החדשה, אמנדה מקבלת הודעה אנונימית מאדם מסתורי ומתחילה מסכת של הטרדות ואיומים תחת הדרישה מאמנדה להיפרד מקרטר באופן פומבי. הספר מסופר מנקודת מבטן של שתי הנערות המתמודדות עם לחצים משפחתיים שונים, כל אחת בדרכה.

תגיות: מתח, YA, נוער, משפחה, דת, ארון

As I Descended / Robin Talley

תקציר

בתיכון יוקרתי בווירג׳יניה, שתי שמיניסטיות מתחרות על פרס קינגסלי שמבטיח קבלה לאיזו אוניברסיטה שירצו. יש עוד מועמדים, אבל מריה ודלילה בפער עצום מהשאר וכולם יודעים שדלילה תנצח. לא שהיא צריכה את הפרס. 

הספר הוא עיבוד עכשווי YA למקבת׳ של שייקספיר. ביה"ס ממוקם באחוזה עתיקה של נוגשי עבדים, ולאחר שלילי, ברנדון ומריה מתגנבים לחדר האוכל אחרי כיבוי אורות כדי לעשות סיאנס, דברים משונים מתחילים לקרות בקמפוס. החיבור למקבת׳ מצד אחד ולהיסטוריה של ארה"ב מצד שני, יחד עם התייחסות לתרבות הלטינו-אמריקנית של לה יורונה ולפוליטיקה סביב קבלה לאוניברסיטאות – כל אלה יוצרים מארג עשיר של מסגרת סיפורית לעלילה.

תגיות: אימה, פנטזיה אורבנית, YA, פוליטי, Retelling, ארון, נכות פיזית, פמיניזם

מפה של הבית / רנדה ג'ראר

מאנגלית: ארז אשרוב

תקציר

נידאלי היא בת לאימא מצרייה ואבא פלסטיני שנולדה בארה"ב וגדלה בכווית. היא מספרת על שנות ילדותה והתבגרותה על רקע המתיחות הפוליטית במזה"ת והנסיבות המשתנות סביבה בהמון הומור, אמפתיה ותחכום.

תגיות: פוליטי, היסטורי, פמיניזם, משפחה, הגירה, ארון, תפקידי מגדר

The Summer Of Jordi Perez / Amy Spalding

תקציר

אבי היא נערה שחולמת להשתלב בעולם האופנה ובינתיים מתחזקת בלוג מצליח על אופנה במידות גדולות. כשהיא ניגשת להתמחות בחנות הבוטיק החביבה עליה, היא מגלה שתצטרך להתחרות על ההתמחות עם ג'ורדי, צלמת מוכשרת ומגניבה והכי גרוע – היא מפתחת קראש על ג'ורדי. הספר מאוד קליל, מאוד טינאייג'רי ומאוד אמריקאי. יש בו עיסוק בדימוי גוף וביטחון עצמי, ביחסי משפחה, באמנות ובאופנה ובמעמד סוציואקונומי.

תגיות: דימוי גוף, YA, נוער, אופנה, אוכל, משפחה, רומנטי, פמיניזם

הומוביסים

לב המעגל / קרן לנדסמן

תקציר

גבע כץ הוא מכשף אמפת בתל אביב אלטרנטיבית שבה להיות להט"ב זה נון-אישיו אבל יש אפלייה ודיכוי כלפי מכשפים. הוא חי עם החברה הכי טובה שלו ומנסה רק לחיות את החיים שלו בשקט עד שקבוצה בשם "בני שמעון" מתחילה לרדוף מכשפים בצורה ממוקדת. 

תגיות: פנטזיה אורבנית, רומנטי, פוליטי, אקשן, משפחה, מתח

The Starless Sea / Erin Morgenstern

תקציר

זאכרי עזרא רולינס הוא סטודנט שנתקל יום אחד בספר ומוצא בו את עצמו. משם מתחילה שרשרת אירועים בלתי צפויים, מסועפים ומשולבים זה בזה. הספר הזה מתקדם כמו חידה, או אולי נכון יותר לומר כמו משחק קווסט שצריך לפתור את החידות שבדרך כדי להשלים את ההרפתקה. יש בו קסם ועולם בנוי היטב ופוטנציאל ליהפך לקלאסיקה מודרנית. היה לי מאתגר לעקוב אחרי חלק מההסתעפויות – תתי עלילות ששזורות זו בזו – אחת בתוך האחרת ולהיפך.

תגיות: פנטזיה אורבנית, משפחה 

The Magpie Lord / K J Charles

תקציר

לוסיין וודריי הוגלה לסין לפני עשרים שנה על ידי אביו – הלורד קריין הנודע לשמצה, אך כשהאב והאח מתים בפתאומיות הוא שב לאחוזה המשפחתית ונאלץ להתמודד עם כוחות מגיים שמנסים לפגוע בו. הוא שוכר את סטיבן דיי, מכשף שיודע את העבודה אבל גם נוטר טינה לאביו של לוסיין. יש קסם, יש יחסי מרות מורכבים, יש חברות קרובה בין גברים, יש מתח ואימה והומור ומין קינקי וקעקועים ועקעקים.

הספר הוא ראשון בסדרה, ואם התחברתן אז לצ'ארלס יש רפרטואר שלם וקהל קוראות נאמן.

תגיות: BDSM, פנטזיה, משפחה, ארון, היסטורי, מערכות יחסים אפלטוניות, מתח, רומנטי, מין

Scrap Metal / Harper Fox

תקציר

ניקל סיקליף גדל בצל אחיו הבכור, המועדף, בחוות סיקליף בסקוטלנד. לאחר שאחיו ואמו נהרגו בתאונה קשה בספרד, הוא עוזב את לימודי הבלשנות וחוזר לחווה לעבוד בה יחד עם סבו, קרוב המשפחה האחרון שנותר לו. לילה קר אחד קם ניקל ומוצא פורץ שחדר לשטח החווה. הוא מרחם עליו אף על פי שאין לו שום סיבה לסמוך עליו.

בחודשים הבאים יתמודד ניקל עם ניהול התקציב של החווה, עם הסב הזעוף שהיה מעדיף את חברת אחיו הגדול, עם האקס שרוצה לחזור לזרועותיו ועם נסיונות שידוך לאלמנה הטרייה. כל זה בזמן שהחלום לחזור ללימודים הולך ומתרחק, והוא לא יודע מה לחשוב על הגבר החדש בחווה שנושא אתו סוד אפל. זה ספר מתקתק, רומנטי להחריד ומלא בתיאורי נוף של חופי סקוטלנד ובניבי לשון מגאלית. יש תיאורי סקס – כתובים היטב ובמידה, וחשוב לא פחות – שיח הסכמה וסיכונים, sti וסיכוך.

תגיות: משפחה, ארון, מין, רומנטי

דמויות טרנסיות

Pet / Akwaeke Emezi

תקציר

ג'אם היא נערה בעיר לוסיל, שבה כבר אין מפלצות שפוגעות באנשים – ובמשתמע כבר אין דיכוי משום סוג. אלא שיצור שקם לחיים מתוך ציור של אימא שלה טוען שיש מפלצת שעליו לצוד, ושהיא נמצאת בביתו של רידמפשן, החבר הכי טוב של ג'אם. ג'אם נאבקת בדחף להכחיש וצריכה לבחור איך לפעול והאם לעזור ליצור ומה לספר לרידמפשן. זו נובלה מרגשת שעושה קווץ' בלב במקומות הנכונים. 

תגיות: פנטזיה אורבנית, נובלה, YA, נוער, פוליטי, פמיניזם

The Four Profound Weaves / R B Lemberg

תקציר

רוח, חול, שיר ועצם הם ארבעת היסודות שמהם אורגים הסורונים. אויזייה רוצה ללמוד לארוג מוות, אבל יש לכך מחיר שהיא עדיין לא יודעת עליו. נשות החאנה סוחרות נודדות בזמן שהגברים חיים ביישובים הפנימיים, וגבר ללא שם מחפש לעצמו שם חדש שיעזור לו להשיל את השנים שבהן חי בארון ולמצוא את דרכו החדשה. שתי הדמויות נפגשות ויוצרות חיבור מיוחד למרות הזרות והמשקעים.

זוהי נובלה ראשונה ביקום הציפורי של למברג, ואישית אני מקווה שיהיו עוד כי הרגשתי שקיבלנו רק טעימה ממנו. אני כן אסייג שהיקום ובניית העולם עניינה אותי הרבה יותר מהעלילה הספציפית, אבל אולי זה כי היא מוכרת לי מדי מהחיים.

תגיות: פנטזיה, נובלה, טרנזישן, תפקידי מגדר, ארון

The Black Tides of Heaven / Neon Yang

תקציר

אקהא ומוקויא הם תאומות חסרי מגדר שגדלו יחד במנזר עד שמוקויא מגלה כישרון נבואי ואמן השליטה דורשת את מוקויא בחזרה. בחברה שהן חיים בה ילדות נולדים ללא מגדר, בוחרות בעצמן את המגדר שלהם ועוברים טקס "אישור" לאחר כמה שנים במגדר שבחרו. הבחירות של כל אחד מהתאומות ישפיעו על מהלך החיים שלהם ועל התפקיד שייקחו על עצמן ביחס לשלטון ולמרד. קצת חבל לי שכולן חייבים בסופו של דבר לבחור מגדר (אחד מבין שניים) ושמבנה הגוף, אפשרויות הרבייה והתפקידים החברתיים נגזרים כולם מהבחירה הזו. בכל מקרה אהבתי שזה ממש לא מוקד העלילה, אלא רק מאפיין רקע של העולם. המעבר בין כינויי גוף נעשה בצורה טובה ואמינה, ויש ענייני שפה שכנראה יעבדו טוב יותר בעברית הממוגדרת (ואחרים שיעבדו הרבה פחות).

תגיות: פנטזיה, טרנזישן, פוליטי, תפקידי מגדר, נובלה

Tranny: Confessions Of Punk Rock’s Most Infamous Anarchist Sellout / Laura Jane Grace

תקציר

אוטוביוגרפיה מרתקת ונוקבת של לורה ג'יין גרייס, אנרכיסטית טרנסית שיצאה מהארון לאחר שהתפרסמה כסולנית הלהקה Against Me! ונאלצה להתמודד עם טרנזישן תחת אור הזרקורים לפני עשרים שנה וללא מערך תמיכה יציב או איזשהו מודל לחיקוי.

תגיות: פוליטי, היסטורי, אנטי קפיטליסטי, טרנזישן, תפקידי מגדר, משפחה, פמיניזם

דמויות אייס/ארו

Firebreak / Nicole Kornher-Stace

תקציר

מאה שנה קדימה, העולם נשלט על ידי תאגידים שמנצלים את משאבי הטבע ומתחזקים מלחמה שמשווקת ומיוחצנת היטב לציבור כדי לדכא כל ביקורת. מים מוקצבים במנות מדודות ויש מכונות הרג שהתאגיד פיתח ופרסם כגיבורי השעה לאהדת ההמונים. מל היא גיימרית שרק מנסה לחיות את חייה ומוצאת את עצמה בחזית מרד. ספר מעולה ולא פשוט לקריאה. יש אלימות, גזלייטינג, עינויים.

האמת היא שהתלבטתי אם לכלול את הספר הזה פה כי אין ממש עיסוק מפורש בזהות אייסית/ארו, אבל יש קשרים משמעותיים שאינם מיניים או רומנטיים וזה משהו שהמחברת מדברת עליו כמטרה מוצהרת.

תגיות: YA, מד"ב, פוליטי, אנטי קפיטליסטי, מערכות יחסים אפלטוניות

למה או או כשאפשר גם וגם וגם

הספרים בקטגוריה הזו כוללים דמויות ממגוון זהויות ולא יכולתי להכניס אותן תחת אחת הקטגוריות הקודמות.

Victories Greater Than Death / Charlie Jane Anders

תקציר

טינה גדלה כנערה אנושית על כדור הארץ, אבל ידעה כל הזמן שהיא למעשה שכפול של חייזרית גיבורה שנהרגה בקרב עתיק יומין ושיום אחד יבואו לאסוף אותה שוב להציל את היקום. היא מצפה בקוצר רוח להגשים את ייעודה, ואז נאלצת להתמודד עם כל מה שמשתבש בדרך. הדמויות מגוונות במוצאן ובמגדרן, עם סיפורי רקע מעניינים ועיסוק בסוגיות פוליטיות מורכבות.

דמויות מציגות לשון פנייה מיד לאחר שם כחלק אינטגרלי מהיכרות, יש מערכת יחסים סאפפית, יש דמויות על הקשת הטרנסית. הספר מקוטלג כ-YA אבל מתאים גם לנוער צעיר.

תגיות: חלל, מד"ב, אקשן, פנטזיה, נוער, YA, פוליטי

We Are Satellites / Sarah Pinsker

תקציר

ואל היא מורה לספורט, ג'ולי עובדת בשביל נבחר ציבור, יחד הן מגדלות את דייוויד המתבגר ואת סופי אחותו הקטנה שחולה באפילפסיה. כשנכנס לאופנה גאדג'ט חדש שאמור לשפר ביצועים קוגניטיביים, לכל אחד מהם יש דעה ומטען רגשי אחר כלפיו. בייחוד כשנראה שהוא תופס תאוצה ומתקבע כנורמה בבתי ספר, במקומות עבודה ובצבא. מי שאין לו נשאר מאחור. הספר נע בין נקודות המבט של ארבעת בני המשפחה לאורך השנים ועוסק בסוגיות של אפלייה, כוח תאגידי, אקטיביזם, בדידות וסולידריות. אחד הדברים שאני אוהבת בספרים של פינסקר הוא שהם מד"ב קרוב מאוד, שאפשר לחלוטין לדמיין אותו קורה מחר בבוקר. אין לי היכרות אישית עם אפילפסיה, אבל נראה שהייצוג מכבד ומורכב. הייצוג הלהט"בי פה כמעט שקוף במובן שהוא נון-אישיו ואין בו עיסוק מפורש. יש פשוט משפחה בת שתי אימהות, יש חבר טוב שהוא טרנס, יש אדם אבינארי וכולם מציגים לשון פנייה באגביות ובלי התייחסות מיוחדת. זה נחמד.

תגיות: מד"ב, פוליטי, משפחה, מערכות יחסים אפלטוניות, אנטי קפיטליסטי

סטון בוץ' בלוז / לזלי פיינברג

מאנגלית: יסמין פיאמנטה

תקציר

זה הסיפור של ג'ס, שמתחילה כילדה חריגה, ובחיפוש אחר מקום להרגיש בו בנוח מנסה להשתלב בסצינת הלסביות בוץ'-פם בברים קוויריים מחתרתיים בבאפלו של שנות ה-60, עובר טרנזישן ומתחיל להזדהות כגבר תוך ניסיון להסתיר את עברו, ואז מוצאת את עצמו בטווח שבין לבין. חוויות חייו מסופרות בכנות מכאיבה, בלי שום רחמים על הקוראת. מאוד קווירי, מאוד מאתגר.

תגיות: היסטורי, פוליטי, ארון, תפקידי מגדר, טרנזישן, פמיניזם

The Long Way To A Small Angry Planet (Wayfarer Series)/ Becky Chambers

תקציר

רוזמרי מצטרפת לצוות משימה במטרה לנקב חורי תולעת שישמשו קיצורי דרך בין נקודות שונות בחלל. היא לומדת להכיר את אנשי הצוות – אנושיים וחייזריים ממינים שונים, בעודם בדרכם לביצוע המשימה מעבר לכל המכשולים שבדרך. יש מכשולים ויש אקשן, אבל הסוד הגדול של הספר הזה ושל הסדרה שממשיכה אותו הוא במערכות יחסים בין אנשים שונים ובדרכים שונות להתקרב ולגלות חמלה וחיבה.

תגיות: חלל, מד"ב, אקשן, פוליטי, אנטי קפיטליסטי, רומנטי, משפחה, הגירה, פמיניזם

The Future Of Another Timeline / Annalee Newitz

תקציר

חבורה של חוקרות היסטוריה שמסיירות בעבר במטרה לתעד ולהבין אירועים היסטוריים משמעותיים מחליטות לערוך שינויים לטובת עתיד צודק יותר. כמו בכל שינוי שהוא תוצאה של אקטיביזם, יש גם באקלאש וחבורת ריאקציונרים שפועלת באקטיביזם נגדי. כל שינוי גם משפיע על איך ההווה נראה וחלק מהסיכון בעריכה כזו הוא שהחוקרות שמחכות בהווה עשויות לזכור מהלך חיים שונה מזה שהסיירת זוכרת.

תגיות: מד"ב, היסטורי, פוליטי, זכויות פריון, ארון, פמיניזם, הגירה

Girl, Woman, Other / Bernardine Evaristo

תקציר

למרות השם הגרוע, הספר הזה עשה לי טוב, ממש טוב. זה ספר נקודות מבט, ויש בו הרבה מהן. במאית תאטרון לסבית אמונוגמית, אימא חד הורית, חקלאית מבוגרת, אקטיביסט.ית אבינארי.ת, מורה להיסטוריה ועוד. לכל אחת מהדמויות יש היסטוריה, מערכות יחסים, קשיים, חששות. הכי בנאלי וקלישאתי לכאורה, אבל זה מסופר טוב. כל כך טוב שלמרות ריבוי הדמויות והסיפורים, אפשר למצוא את החיבור עם כל אחת מהן.

תגיות: משפחה, ארון, פוליטי, היסטורי, טרנזישן, מערכות יחסים אפלטוניות, תפקידי מגדר, פמיניזם

Once & Future / Amy Rose Capetta & Cori McCarthy

תקציר

ארי היא גלגול בן זמננו של המלך ארתור, וצריכה להציל את הממלכה מתאגידי הרשע ששולטים ביקום. עיבוד מד"בי לאגדת המלך ארתור ואבירי השולחן העגול, עם ג'נדרבנדינג, מסע בזמן ובחלל, ופוליטיקה בין גלקטית.

תגיות: פנטזיה, מד"ב, חלל, Retelling, YA, משפחה, הגירה, פוליטי, פמיניזם, אנטי קפיטליסטי, רומנטי

The Wicked + The Divine
Vol. 1: The Faust Act / Kieron Gillen, Jamie McKelvie

תקציר

פעם במאה, 12 אלים מתגשמים מחדש בגופם של בני נוער, זוכים לתהילת עולם ומתים שוב כעבור שנתיים. אנחנו נחשפות להתרחשות מנקודת מבטה של לורה, נערה אנושית שמעריצה את האלים ורוצה בכל מאודה להיות חלק מהם. הם אינם חבורה, ואינם בעלי מטרה משותפת או רצון להציל את העולם. הם רוצים לנצל את המיטב מהזמן שיש להם.

בחוברת הראשונה אנחנו מלוות את סיפורה של לוסי (לוציפר) שנאשמת ברצח ולורה נחושה לעזור לה להוכיח את חפותה. הדמויות חכמות והעלילה מסקרנת, מפתיעה ומשעשעת.

תגיות: קומיקס, YA, פנטזיה אורבנית, אקשן, דת

רובורצח: כשל מערכות / מרתה וולס

מאנגלית: דידי חנוך

תקציר

רובורצח הוא השם האירוני שבחרה לעצמה יחידת האבטחה שנשלחה עם צוות המשימה של ד"ר מנסה. יחידת אבטחה שמטרתה להגן על חברי המשימה ושיש לה מנגנון שאמור לוודא שהיא לא תיהפך למכונת רצח במקרה של תקלה. כשהיא מצליחה לפרוץ למרכז הבקרה של עצמה ולנטרל אותו, היא מנצלת את האפשרות לצפייה בשעות של סדרות מד"ב או דרמה אנושית בחלל. 

הדמות הראשית מספרת את עלילותיה בגוף ראשון, ותוך כדי כך מעירה על התנהגויות אנושיות שגרתיות. היא עצמה חסרת מגדר או שם, ומרבית הדמויות מכנות אותה "יחידת אבטחה" ומדברות עליה בit בגוף שלישי. לדמויות אחרות יש מגדרים שונים, כולל דמות שמזדהה במגדר שלישי וכינויי הגוף שלו.ה הם te/ter. יש נרמול של נישואים מרובי משתתפים ומשפחות שכנראה היינו מכנות אותן "אלטרנטיביות" במציאות שלנו. יש הדהוד תחושות של דיספוריה והיבטים נוספים של חוויה טרנסית, של אמיניות, ארומנטיות, וגם של א.נשים neurodivergent. רק הראשון בסדרה תורגם לעברית, למיטב ידיעתי.

תגיות: מד"ב, אקשן, פוליטי, חלל, מתח, משפחה

Looking For Group / Rory Harrison

תקציר

דילן הוא נער שהחלים מסרטן אחרי מאבק ממושך. בימים הארוכים בביה"ח הדבר העיקרי שהחזיק אותו היה משחק World of Warcraft שהצליח לשכנע את אימא שלו לקנות לו בכסף שגייסו לטיפול. במשחק הוא פוגש את ארדן, נערה בגילו, ולאט לאט נוצר ביניהם קשר קרוב ומשמעותי. הם אפילו מפלרטטים קצת, אבל זה הכול במשחק ודילן בכלל הומו ואין לזה משמעות. כשהוא מנסה להירשם שוב ללימודים אחרי שהחלים ולא מצליח, הוא לוקח את הרכב של אמו ויוצא למסע למצוא את ארדן. בניגוד לדילן, שאמו נאבקת כלכלית כדי לממן את הטיפול בו בנוסף לגיוס התרומות – ארדן גדלה עם כסף ועם מותרות, אבל גם עם אבא שמסרב להכיר במגדר ובשם שלה. יחד, הם יוצאים לרודטריפ חוצה ארה"ב, מכירים זה את זה לראשונה בלי תיווך.

תגיות: YA, נוער, פוליטי, משפחה, ארון, רומנטי


תגובות

  1. ואנדר יקרה, ראשית: תודה! שנית, איה אין לאקי וטרילוגיית ה-ancillary הגדולה? מגדר זה שם ובענק.

  2. תודה על הרשימה. הזמנתי אחד הספרים.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: