פורסם על ידי: vandersister | אוקטובר 15, 2020

כיכר הלא מיואשים

הערב יצאנו שוב להפגין, המענטש ואני, בכיכר המייסדים בפתח שמיקווה, שזכתה לכינוי המאוד פתח-שמיקוואי, "כיכר המיואשים". התחלנו לפני כשלושה שבועות עם ארבעה אנשים וכיום אנחנו כבר מתקרבים לעשרים אישה ואיש. במונחים של פתח שמיקווה, זו כמעט הפגנה המונית.

מעבר לתגובות הקצרצרות שלא ממש מייצרות שיח פרודוקטיבי, לאמור "תמותו, יא שרמוטות", מדי פעם מתקרב להפגנה מישהו יותר ורבלי ואומר "בואי אני יסביר לך למה זה לא יעזור לך כל ההפגנות האלה". ההסבר מורכב בדרך כלל מהטיעונים הבאים:

 1. רק ביבי / ביבי הוא המלך / אין מי שיחליף את ביבי / תמיד היה ביבי ותמיד יהיה ביבי
 2. אלטלנה / בן גוריון ריסס אותנו בדי.די.טי / מפא"י מושחתים
 3. מי מממן את ההפגנות שלכם / קיבלתם כסף מהקרן החדשה
 4. זה לא יעזור לכם / בכל מקום יש שחיתות / נכון שהמצב חרא אבל זה מה יש
 5. אמא שלכם זונה.

יש וריאציות שונות. לפעמים זה לא בן גוריון אלא גולדה מאיר או משה דיין, לפעמים המימון שלנו, כביכול, מגיע מהתקשורת (?) ולא מהקרן החדשה, לפעמים לא אמא שלנו אלא סבתא שלנו זונה, אבל בגדול, זה המהלך הלוגי של מי שמנסים לשכנע אותנו בנאום שלם למה לא יעזור לנו להפגין.

בדרך כלל אני נוטה להשיב שאין לי מושג אם זה יעזור, אבל לא לעשות כלום בטוח לא יעזור. הערב בהפגנה, תוך כדי קרב צעקות חינני עם אחד מהמסבירים הוורבליים, הייתה לי הארה. זו לא התשובה הנכונה, "אין לי מושג אם זה יעזור". התשובה הנכונה היא "בוודאי שזה יעזור. זה כבר עוזר."

קחו למשל את הזאבים.

פרא אציל

זאבים מייללים משלל סיבות. הם מייללים כדי להכריז על טריטוריה, כדי לחזק את הגיבוש של הלהקה, כדי לתקשר אחד עם השני, ומעבר לזה, הם מייללים כדי להביע חיבה ולחזק את הקשרים האינטימיים ביניהם. היללה היא קריאה שמעניקה תחושת שייכות, קרבה, תכלית משותפת וסולידריות. היללה היא מה שמאחד את הלהקה, גם כשהזאבים נמצאים במרחק גדול זה מזה, או רחוקים מהבית והמאורה. זאב שמיילל יודע מי הוא ולאן הוא שייך.

ארוווווו

עכשיו, אני לא טוענת שאנחנו, קבוצות המפגינים הקטנות שפזורות ברחבי הארץ, כולנו זאבים אציליים שנושאים חוטם אל הירח המלא ומייללים בפראות קדמונית. חלקינו יותר כמו כלבים מבויתים שהתרחקו מאוד מאוד מהזאב המקורי, ואיבדו חלק גדול מהקשר לטבע. אבל גם כלבים יודעים איך ליילל.

אופס

וגם אנחנו עוד זוכרות איך לילל. את קול הקדומים הזה עוד לא איבדנו. אנחנו עומדות ומפגינות כדי לשלוח יללה של סולידריות לקבוצות האחרות בלהקה או בשבט שלנו. אנחנו מפגינות כדי להביע חיבה ולנסוך את אותה תחושה של תכלית משותפת. אנחנו מפגינות כדי להראות לדור הצעיר של גורות וגורים איך ליילל. אנחנו מפגינות כי כשאנחנו שם, מראות נוכחות ומשמיעות קול, אנחנו לא מרגישות לבד. וברגעים האלה, אותה תחושה של ייאוש וחוסר אונים שהמסבירים למיניהם מנסים להטביע בנו כדי למסמס את המחאה הצודקת שלנו, הולכת ומתרחקת ככל שהיללה שלנו מתגברת ומתעצמת.

לכן, מעתה והלאה, בכל פעם שמישהו ינסה להסביר לי שאין טעם להפגין כי זה לא עוזר – אגיד לו שזה מאוד עוזר, ושאנחנו מנצחים במלחמה הזו בעצם הנוכחות שלנו שם. מה ש"עוזר" במובן הזה לא בא לידי ביטוי בהחלפת שלטון מיידית. תהליכים של סולידריות חברתית ושיקום הזוועה המשוסעת והמפולגת שהיא החברה הישראלית של היום (ושהשליט הנוכחי אחראי לחלק הארי שבה) ידרשו הרבה סבלנות, התמדה וחזרה על מסרים בסיסיים של אחדות ותקווה.

לכן נחזור שוב לכיכר במוצאי שבת ונצעק שוב "הון, שלטון, עולם תחתון", ונדע שהלהקה שלנו, שפזורה בכל רחבי הארץ, שומעת ומחזירה לנו יללה. כאילו אין ייאוש בכיכר כלל.


תגובות

 1. תודה. כתיבתך מעודדת כמו יללת התנים (הכי זאבים שיש) ליד ביתי.
  חשוב לצאת לרחובות, חשוב להגיב.

 2. מאד נהניתי מהפוסט.

 3. אני דור שלישי בעיר וגר כאן כרגע (בהחלט לא ברציפות לאורך השנים) ומיידע שמצב ההפגנות בשכונות אם המושבות (החדשה) טוב בהרבה מהמצב שתיארת בכיכר המייסדים/המיואשים, גרעין העיר הותיקה. לפחות עשרות רבות וגם יותר ממאה איש בכל מיני מוקדים. זה הרבה פחות טוב מתל אביב כמובן, לצערינו, אבל זה גם משהו. בכל אופן כל הכבוד לכם על העמידה האיתנה במרכז העיר, שלגמרי הוזנח עם השנים מכל הבחינות, וגם על הכתיבה המושחזת. בריאות ושיתחלף השלטון הרקוב כמה שיותר מהר.

 4. כה ירבו פוסטים כאלה, וכפי שציטטה אחת החברות שלנו ב"פרפרים":
  "בהתחלה הם יתעלמו מכם,
  בהמשך הם יצחקו עליכם,
  אחר כך הם יילחמו בכם,
  ואז תנצחו"! (מהטמה גנדי)
  https://isra-parparim.blogspot.com/
  כמובן מוזמנת תמיד להצטרף לקהילה.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: