פורסם על ידי: vandersister | דצמבר 25, 2014

כמה מילים על נמרים וחזיות נופלות

צעירה אחת היתה בתל אביב, צעירה נבונה שכמותה לא ראיתם מימיכם. מיומנת היתה וחרוצה היתה וכישרונית היתה ובעלת ידע נרחב בבניית אתרים היתה. תוכן דפיה שפע מידע מועיל לתושב ואור מסכיה ברכה ידידותית למשתמש העירוני.* ויהי האתר שלה ושל אנשי צוותה כה מוצלח ומסביר פנים ובנוי היטב על פי הצעקה האחרונה בעולם טכנולוגיות המידע, עד שהוחלט אי שם במגזין "אנשים ומחשבים" להעניק לצוות את פרס האתר המצטיין בקטגוריית "רשויות עירוניות".

והנה הגיע יום אירוע חלוקת הפרסים, על כן נשות ואנשי צוות האתר המצטיין התייצבו לקבלת הפרס בהתרגשות רבה. מיטב האישים המכובדים בענף נכחו באירוע, כולם מוכנים ומזומנים לקחת חלק בטקס נכבד ורב רושם ולקשור כתרי הלל לראשי הזוכות והזוכים, כיאה למעמד.

ואז הגיע הנמר.

הייתי שמחה מאוד לדווח שאת טקס הפרסים של "אנשים ומחשבים" הנחה נמר אמיתי. ראשית, משום שנמרים הם זן נכחד בארצנו וטוב לדעת שהם קיימים ואף עושים חיל. שנית, כי גם לו היה הנמר לומד לדבר בדרך פלאית כלשהי בשפת בני אדם – הרי שהיה מדבר הרבה, הרבה, הרבה פחות דברי הבל פוגעניים ממנחה הטקס בפועל, וגם לא היה מטריד מינית כמותו.

המו"ל של "אנשים ומחשבים" הוא אדם ששמו "פלי הנמר". לא המצאתי כלום, בי נשבעתי, ואפילו דמיון ארץ הפלאות שלי במצבו הפסיכדלי ביותר לא היה מצליח להגות דבר כזה. במקור נקרא האיש "ישראל (פלי) פלד", ובעקבות המצאת שיטת "הנמר" לחיים טובים, הפיכתו לגורו (?) והקפת עצמו בפריטים מנומרים לרוב,** למיטב הבנתי, שינה את שמו בהתאם.

מה בכך? תאמרו לי. רוצה אדם לקרוא לעצמו "פלי הנמר", "מיקי הג'ירף" או "חיימ'קה נחש המשקפיים", מה זה משנה? רצונו של אדם – כבודו.

אשיבכם: השם הזה, והגישה שמאחוריו, לא בכדי נבחרו. "הנמר" משמש ככל הנראה כסמל*** לאדם המבקש ליצור רושם של גבר רב-און ועוצמה, החולש על הסוואנה הפראית, והנקבות מתפלשות לרגליו בכניעה מתרפסת, רוטטות מתשוקה חסרת מעצורים.

ומעשה שהיה כך היה: אתמול בשעות הבוקר הגיעו אלי קריאות מצוקה ממספר חברים השייכים לצוות האתר הנ"ל, על הנעשה בטקס הפרסים בהנחייתו של אותו "נמר". כך כתבה חברתי ר':

מנחה האירוע, אדם המכונה "פלי הנמר" ככל הנראה הגיע במכונת זמן ישר מתקופת מד מן, כי אחרת אין לי שום הסבר להצהרות השוביניסטיות ("אתם יודעים למה נשים לא מקבלות פרסי איי. טי? כי אין בתחום הזה! נשים זה רק בתחומים שמדברים בהם הרבה, פקה פקה"), ולהטרדות המיניות ("בואי מותק, תצטלמי איתי, הנה, נשיקה, אוי הוא לא צילם, שוב, רגע, עכשיו תשירי את השיר, מכירה? אין כמו אישה יפה שרה. תודה, מודליסטית!" והבחורה האומללה מורשית לברוח סוף סוף מהבמה.) חושבים להתלונן למישהו, אבל למי? מנחה האירוע הוא מסתבר המנהל של כל הפארסה האיומה הזו. קיבלנו פרס. לא מרגישות מנצחות בכלל.

עוד זו מדברת והקבס גואה בי, והנה הגיעה קריאה דומה מחברי א', אף הוא עובד באותו מקום:

לא ייאמן מה שהולך פה, אני רועד מזעם ולא מעז לדבר כי כל ראשי הברנז'ה כאן ומפחיד לפתוח את הפה. הנה כמה ציטוטים נבחרים ממנו: "מנחה זה כמו חזייה, שמורידים אותו הכל נופל". אחר כך שני גברים ואשה עלו לבמה להצטלם, והוא אמר לאשה "בחזה מתוח למצלמה! אני אומר את זה כי עליה אני רואה רק שיער".

ידיד נוסף, ח', הוסיף:

גם אני נמצא בטקס וזה פשוט מביך. דודו טופז מתהפך בקברו.

עוד ועוד דיווחים זרמו מהאירוע, כשחברותיי וחבריי האומללים יושבים במקומם וסובלים את מופע האימים השוביניסטי והדוחה של "הנמר" ואינם יודעים את נפשם מרוב זעם ובחילה. בשרשור המקורי בפייסבוק שהתפתח בעקבות האירוע עלו עוד ועוד עדויות על האווירה הכללית שמשרה האיש, ושקיימת לכאורה באותו מגזין תחת הנהגתו. בשלב מסוים, כנראה שהעניין הגיע לאוזניו החדות של "הנמר", והוא פרסם "התנצלות" בהמשך לאותו שרשור. אני מקיפה את המילה במרכאות, כי איני בטוחה כלל וכלל שיש כאן הכאה על חטא:

אפתח בהתנצלות בפני כל מי שחש או חשה עצמה נפגעת מדברים שנאמרו במהלך האירוע – לא לכך היתה הכוונה חלילה ואף להיפך. דברי כוונו לציין שחסרות נשים בתחום התשתיות והאבטחה. באופן "מסורתי" הן מגיעות יותר לתחום הישומים – ובעיני הדבר חבל, מכיוון שהן מביאות עימן פעמים רבות ערך מוסף של תקשורת בינאישית ואינטילגנציה רגשית גבוהה.

אתמהה. אם להסתמך על דבריו הקודמים של איש החברבורות, הייתי עשויה לחשוב שהערך המוסף שנשים מביאות הוא חזה מתוח, דיבורים בלי סוף ומשהו עם חזיות נופלות. עם זאת, גם החנטריש הסטריאוטיפי המוכר בדבר "האינטליגנציה הרגשית הגבוהה" של נשים (רוצה לאמור "נשים הן רגשניות מעצם טבען") לא התקבל בברכה על ידי מישהי שנכחה בטקס והשיבה:

בתור מהנדסת תשתיות גם ההתנצלות שלך מעצבנת אותי. אנחנו מביאות לתחום ערכים מוספים רבים אחרים – יכולת חשיבה אנליטית, יכולת תכנון ארכיטקטורה והמון מולטיטאסקינג. לא רק מיומנויות נשיות רכות כמו אינטליגנציה רגשית גבוהה או תקשורת בינאישית.

לא אצליח לכתוב תגובה מוצלחת וקולעת יותר מזו של ר' לאותה התנצלות חצי-אפויה של טורף הסוואנה האמיץ, על כן אביא אותה כאן כלשונה, לכל הפחות חלק נכבד ממנה:

מר פלי היקר, עם כל הכבוד, ובכבוד אני מתכוונת לאותו סוג כבוד שהפגנת כלפי נשים וגברים באולם היום: בולשיט.
אתה מתנצל בפני מי שחש או חשה עצמה נפגעת? כלומר, אתה מסיר מעצמך אחריות? כי ברור שאם נפגענו זה בגלל רגשותינו הנשיים העדינים והרגישים? כלומר, אני? הגברים שישבו באולם והגיבו לסטטוס הזה ממש? הגברים והנשים שסיפרו בסטטוס זה ממש כמה מביכים ומעליבים היו הרצאות ואירועים אחרים שהעברת? אולי הנשים האחרות במחלקה שלי שנעלבו מספיק כדי לא לעלות להצטלם בסוף האירוע? ואולי נשים שנאלצו לעלות לבמה היום, אלו שבבירור היית עסוק מדי בלהטריד ולהעליב מכדי לראות את ההבעה המובכת על פניהן, בוודאי אותה אישה צעירה ונבוכה שהכרחת לשיר ומספר אומללות אחרות שכפית את נשיקות הלחי שלך עליהן? או אולי אותה אישה גיבורה שעלתה לבמה וסיפרה לך שמנהלת ה- IT של מטריקס, לתדהמתך, היא אישה? האם כולנו נפגענו כי אנחנו סובלות מרגשות נשיים עדינים ורגישים?

לשמחתי הגדולה, לא נכחתי באותו טקס. סביר להניח שלו הייתי שם בעצמי, לכל הפחות הייתי מיידה אחת מנעליי לכיוון הבמה, ועל כך יש להצטער, כי נעלי "ניו באלאנס" הן יקרות מאוד. אבל אניח לרגע את הנעליים בצד וארשה לעצמי לדבר עוד קצת, אישה קשקשנית שכמותי, על מוסר ההשכל מהאירוע הזה.

מר "הנמר" היקר:

לא. אתה לא יכול להשמיע בדיחות שוביניסטיות ומיזוגיניות במשך טקס שלם ואחר כך לדבר על כמה שנשים בעצם יקרות וחשובות ושוות-ערך ומעמד.

לא. אתה לא יכול להתייחס ללא הרף לגופן של נשים, למראה החיצוני שלהן, לאיברים האינטימיים שלהן ולבגדיהן התחתונים, ואחר כך לומר שאתה "מתנצל אם מישהי חשה עצמה נפגעת". היא לא חשה עצמה נפגעת, אתה פגעת בה.

לא. אתה לא יכול להשתמש בסמכות שלך כמו"ל וכמנחה הטקס ובחוסר הנעימות שכרוך בסירוב לך בפומבי כדי להיכנס למרחב האישי של אשה, לגעת בה ולנשק אותה מבלי שהוזמנת לעשות זאת, ואף לאלץ אותה לשיר בשבילך. גם אם אתה מייצג את הגוף שמעניק לה פרס, זה לא אומר שהיא צריכה לגמול לך בשירים, ריקודים וטובות הנאה.

לא. אתה לא יכול לתבל את דבריך בטענה כי אין נשים בתחום כי הן לא כישרוניות או נבונות מספיק כדי להצטיין בו, ובאותה נשימה להעניק להן פרס על הצטיינות בתחום. זה לא הגיוני, זה לא הוגן, וזה גורם לנשים המקבלות את הפרס לחוש שאתה "עושה להן טובה" בזה שהרשית להן לקבל אותו על אף שאינן, כביכול, ראויות לו. זו התנהגות הראויה לבריון מוג-לב, לא לאדם רציני ומקצועי המביע הערכה לקולגות.

ואולי לזה התכוונת כל העת, מר "הנמר"? הלא אם הנשים החזקות, החכמות, הכישרוניות והמצטיינות הללו לא יושפלו עד עפר על הבמה – איך תוכל להציב את עצמך בהשוואה אליהן כנמר מסתער, מטיל אימה ומעורר כבוד? תיאלץ להסתפק בדימוי של חתלתול חסר ישע ושמוט-אוזניים.

ולמען האמת, מר פלד, אותו חתלתול לא רק הרבה יותר חמוד, אלא גם הרבה יותר קרוב לבן-דודו הנמר משתהיה אי פעם.

*סלח לי, מר ע'.
** לא המצאתי כלום, לא לקחתי כדור משנה תודעה, ולמיטב ידיעתי גם לא עברתי ליקום מקביל שבו אנשים בשם "פלי הנמר" הם גורואים לסגנון חיים.
***שגוי ומעוות, כיאה לאנשים שאינם מבינים דבר במדעי הטבע.


תגובות

 1. נו, אני מכיר את הליצן הזה כבר 25 שנה או יותר. איש מכירות רעשן מהסוג הכי נמוך, תמיד היה. מי שהולך לאירועים של "אנשים ומחשבים" לרוב יודע לאן נפל. מה שמעניין שאישתו, מו"לית מצליחה וראש אגודת הקוסמים הישראלית, מוכנה לחיות איתו באותו הבית. מנפלאות העולם.

 2. לפני מספר שנים הציג אותו נמר את אחת מהפרופסוריות המוכרות לציבור בצורה שוביניסטית. פניתי אליו והבעתי את תחושתי הקשה. תגובתו היתה: בואי נשאל אותה אם זה הפריע לה. הוא הסתובב ושאל, והיא חייכה ופטרה אותו בצחקוק.
  אם נמשיך לפטור כך אותו ואת דומיו, הם ימשיכו.
  הנכון הוא להביע מחאה בו במקום, ולא לרדת מהבמה בשקט או להמנע מלעלות ולהצטלם. להיפך. לעלות ולדרוש התנצלות, ולהחזיר את הפרס. מה שווה הפרס כשזה הגורם שמוסר אותו?

 3. צריך להגיש תביעה יצוגית על הטרדה מינית בשם כל כל הנשים שהיו באולם?

 4. תמיד מציגים אותם כאילו הם זוג חמוד כזה, פלי הנמר ואשתו דליה שהיא סגנית יו"ר אגודת הקוסמים או משהו כזה. אז כדי להיות מדויקים, דליה הביאה הרבה כסף מהבית להקמת "אנשים ומחשבים" כיוון היא הבת של יהודה אסיא, מולטי-מליונר מתחומי הבנקאות (האחות השנייה, אגב, היא מעצבת האופנה דניאלה להבי ז"ל). איך האישה הזו סובלת את כרית הפלוצים שהיא נשואה לה זה לא ברור. אולי הוא מאיים לגלות את כל הטכניקות הסודיות של הקסמים שלה?

 5. אמ;לק

 6. נהדר (הכתיבה: לא המתואר בה). שוב אני תוהה: למה אין לך טור בעיתון?!

 7. חבל שלא היית באולם: נעל בפנים היתה יכולה רק להועיל לו.
  ועוד חבל לי שהמגיבים בוחרים לדון באשתו או בתגובות השגויות לדעתם של המוטרדות.

 8. הבחור שוביניסט מהזן הנמוך ביותר שאפילו לא מבין שהוא כזה וכמו שנאמר לעיל: איש מכירות רעשן מהסוג הכי נמוך
  הבעיה הכי גדולה היא היכרותו ו"שליטתו" על השוק הזה
  עד שלא יקום מישהו/י ישר/ה, הגון/ה ומתקדם להובלת הפרסום בעולם ההיי-טק, נצטרך להמשיך לסבול מהאיש הטיפש הזה

 9. במהלך כל היום התלבטתי עם לצעוק או לצאת…
  בסוף החלטתי שלא, מעבר ללצייץ על דברים הנוראיים שהוא טוען.

  יודע שאני לא מתכוון להגיע לטקס האיימים הזה שנה הבאה.
  כמו שרותם אמרה זכינו בפרס ואני מרגיש שממש הפסדתי משהו.

 10. איכככססססס

 11. אכן איש מגעיל, אך מה ניתן לצפות מטיפוס המכנה עצמו "נמר" ומדביק לעצמו את התואר "נשיא קבוצת אנשים מחשבים" (כמה אנשים עובדים ב"קבוצה" הזאת? ארבעה ורבע, כולל ה"נמר" ואשתו?). ההתחכמות הלא-מצחיקה על המנחה כחזיה אפילו איננה מקורית. זכות היוצרים שייכת לבדרן משנות ה-50 או ה-60 (שכחתי את שמו) שאמר באופן קצת פחות וולגארי: מנחה הוא כמו חזיה — לא צריך אותו, אבל הוא מחזיק את כול העסק. חהחהחה. חבל מאוד שאיש באולם לא שאג לעברו של הבהמה המתחזה לנמר כי התנהגותו בלתי נסבלת ושעליו לחדול מייד. (במחשבה שניה, אני מתנצל לפני ציבור הבהמות על ההשוואה המעליבה).

 12. ההתנצלות של מר נמר הזכירה לי את המערכון הבא:

 13. גועל נפש. בושה וחרפה. אם הבת שלי היתה עולה לבמה והיצור הזה היה פונה אליה ככה, לא הייתי מהסס לרגע. הייתי עולה לבמה ובועט באשכי הנמר שלו.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: