פורסם על ידי: vandersister | דצמבר 10, 2012

הצביעו בולשיט

נכון לכתיבת שורות אלה, שביתת האחיות נכנסת ליומה השמיני. לרוב האנשים שביתת האחיות היא כמו ענן ברחשים ביום חמסין: מעט טורדני, מגעיל אם שואפים חלק מזה בטעות, נדבק קצת לחולצה, אבל לא משהו שאי אפשר להתרחק ולהתעלם ממנו בקלות. לאנשים אחרים, וגם מהם יש לא מעטים, המשמעות היא דחייה של ניתוחים, המתנה של שעות בבתי חולים, סבל ממושך, ובמקרים שבהם הצוות הרפואי מתוח עד קצה גבול היכולת (פרקטיקה סטנדרטית בבתי החולים בארץ בעשור האחרון לפחות*) – המשמעות היא מוות.

אולי כדאי לומר זאת במילים ברורות, כי אצלנו אוהבים לדבר בסיסמאות קצרצרות ושובות-עין כמו "שמאלנים הביתה, פיפי ולישון", "ביבי – אסון, לבני – קרואסון" וכדומה. ובכן: צוות רפואי שובת = אנשים מתים. אין רופא = אין טיפול. אין אחות = יש סבל וכאבים. הגרפיקאיות/ים שבינינו מוזמנים להפוך את הסיסמאות לסטיקרים כאוות נפשם, רצוי עם גופן אדום זועק על רקע שחור: שביתת אחיות = מוות.

טענת האוצר כנגד האחיות, בתמצות, היא שדרישתן לתוספת שכר היא מוגזמת במצב המשק הנוכחי ובתקופת בחירות. אלא מאי? לעובדי הנמלים, עובדי חברת חשמל, עובדי הרכבת וחברי הכנסת אין שום בעיה לתת תוספות שכר שמנות ויפות גם בימי בחירות, גם כשהמשק מגרד את תחתית החבית. אז מדוע דווקא האחיות הן מחוצפות בדרישתן לתוספת שכר שמגיעה להן בדין?

התשובה היא שבאוצר ככל הנראה יושבים חארות. סליחה, אמרתי "חארות"? התכוונתי לומר "כזבנים חסרי מצפון שחושבים שאפשר לעבוד על כולם כל הזמן. וגם חארות". אם אנשים במדינה היו עומדים על זכויותיהם, על דבר אחד היתה קמה ונופלת מערכת הבחירות כולה: התקציב. כשצבא ההתקפה לישראל מעוניין לערוך מבצע בעזה, לפתע פתאום נמצאים עשרות, אם לא מאות, מיליונים של שקלים בתקציב למימון המבצע. "אבל זה כדי להציל חיי אדם!", יזעק מי שיזעק, "הרי היו מטחים של רקטות על יישובי הדרום! אנשים נפצעו, אפילו קיפחו את חייהם!"

מישהו פעם ערך סטטיסטיקה בשביל לראות כמה אנשים נפגעו וקיפחו את חייהם בגלל מערכת הבריאות הקורסת?

מישהו פעם אילץ את האוצר להפנות באופן מיידי, ללא תירוצים ועיכובים, מימון בעשרות ומאות מיליונים כדי להציל חיים בקופות החולים ובבתי החולים?

מישהו פעם צעק ובכה שהממשלה מפקירה את שלומם של תושבי ישראל על ידי הזנחת מערכת הבריאות, כפי שצעקו ובכו (בצדק, הו, כמה בצדק) תושבי הדרום על הזנחתם הרשלנית והפושעת?

אלא שאנשים עם אינפוזיות נראים הרבה פחות מרשימים לעומת בניין הרוס שספג פגז, או התפוצצות מפוארת של פגיעת טיל מ"כיפת ברזל" ברקטה מעזה. זקנים מדדים במסדרונות עם קטטר לא מתאימים לכותרות ראשיות, וחולי סרטן בכלל לא פוטוגניים. למה לעשות לאנשים רע על הנשמה עם אנשים חולים, כשאפשר להראות להם זקפה לאומית גאה בצורת טיל נוסק אל על ושורף עשרות מיליוני שקלים במפגן מרהיב של זיקוקי דינור?

העובדה שמצב מערכת הבריאות לא מככב בראש המצעים של כל המפלגות הרצות לכנסת היא לא פחות משערורייה. הנני מכריזה בזאת על מבצע "אינפוזיית הברזל": נציגי מפלגות, אם שלומם וחייהם של האזרחים באמת חשובים לכם, הציגו בפנינו את תוכניתכם לשיקום מערכת הבריאות הקורסת. קחו את הסיסמאות הנבובות נוסח "ביבי אוי ויי, לפיד הופה היי", ותנו לנו הצעה ממשית ואמיצה לשינוי סדרי העדיפויות בתקציב המדינה.

אנחנו מחכים.

* ידידים בתחום הרפואה, אתם מוזמנים לתקן אותי. אני זוכרת עבודה בלחץ היסטרי כזה בערך כעשור. ייתכן שהרבה יותר מזה.

**** מיטל הנהדרת הזכירה לי שמדובר באחיות וגם באחים. אנא התייחסו ללשון הנקבה לתיאור אחיות בפוסט כלשון הכוללת נקבה וזכר כאחד. ****


תגובות

 1. כדאי לראות עדות מבפנים, איך האוצר אחראי להתמוטטות הדרגתית של מערכת הבריאות תוך כרסום בחוק בריאות ממלכתי:

 2. שלום,
  שמי רציה הלוי, ואני מאתר J14. אפשר לפרסם את הפוסט אצלנו? בבקשה תשלחו לי תשובה לפייסבוק http://www.facebook.com/ritzia.halevy

  • הי רציה, ניסיתי לשלוח לך תשובה אבל פייסבוק ממאן לשתף פעולה משום מה. על כל פנים, התשובה היא כן.

 3. אמא שלי הייתה אחות כל חייה. השכר היה תמיד עלוב, היחס היה תמיד מזלזל . הסיבה לכך שאפשר להתעלל כך בצוות הרפואי היא פשוטה (היא מאד מורכבת אבל אני מביא את העיקר ). אחות לעולם לא תעזוב חולה ששוכב על הרצפה ותלך, אחות לא תזריק רעל לחולה בכוונה או תסגור לו את החמצן. אחות שחוקה ומותשת יכולה להיות גסת רוח, רשלנית או אדישה אבל יש גבול שהיא לא יכולה לעבור ושעובדי הנמלים/חברת חשמל/הרכבת כן יכולים. דווקא משום שעובדי הרכבת לא עוסקים בהצלת חיים (ואני לא רומז בזה שהמאבק שלהם לא מוצדק) , הם יכולים למשל לאחר בכוונה. מה כבר יקרה? המון נוסעים ממורמרים אבל אף אחד לא מת.
  אחיות עוסקות בחיי אדם וכפי שנכתב פה , כשאין אחיות אנשים מתים. אחיות הן בדרך כלל בעלות מצפון. זאת נסיבה שהן נדפקות.

  • זה נכון, ולמרבה הצער נוצר מן מיתוס לגבי מקצועות רפואיים שלפיו אנשים צריכים לעסוק בזה למען "השליחות", ולא לדרוש תמורה בצורת כסף. סדרי העדיפויות של אנשים דפוקים מהיסוד.

  • מה שכתבת נכון, ונכון גם לעובדים סוציאליים ורופאים. אני מעדיפה לא לבוא בטענות לעובדים חזקים יותר (שיכולים גם לתמוך בעובדים החלשים) אלה למי שמקבל כסף ציבורי במתנה, סתם ככה: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151137988902031&set=a.10151138222617031.438807.680062030&type=1&theater

 4. יכול להיות שאני טועה, אבל אני חושב שמערכת הבריאות נמצאת איפשהו בתוכנית הכלכלית הכוללת ההיא של מפלגת העבודה: לצערי עוד לא היה לי זמן לשבת ולקרוא אותה לפרטיה.

 5. הנה, בבקשה: – התוכנית הכלכלית של העבודה:

  יש ללחוץ כדי לגשת אל plan2013.pdf

  פרק 1 – החזרת שירותי הבסיס
  חלק 1 בפרק 1 – מערכת הבריאות

  במהלכים המרכזיים: ביטוח סיעודי ציבורי לכלל, העלאת זמינות ואיכות השירות לכלל בקופות החולים, תוספת 2300 מיטות, תוספת אנשי צוות רפואי לבתי החולים הציבוריים, העברת התקציבים הממשלתיים לבתי החולים הציבוריים, במקום לבתי החולים הפרטיים כפי שהיא מועברת כיום.
  יש גם תגיות מחיר על כל מהלך ומקורות מימון בפרק – המפתיע! – מקורות מימון.

  אוטופי? לגמרי. אבל אני בעד אלה שלפחות מנסים, ובשקיפות מלאה.

  • נעמי – תודה! נותר לקוות שהתוכנית היא אכן לא בגדר פנטזיה אוטופית, ושיש גם מסגרת זמן סבירה ליישום.

   • בסיכום הכולל (שלושת העמודים האחרונים, שתי טבלאות וגרף) ניתן לראות את ההוצאות והמקורות התקציביים המתוכננים לחמש השנים הבאות.

 6. את כותבת אחים, ולא רק אחיות. מה שנכון. אבל העובדה שזה מקצוע "נשי", בו רוב המועסקות הן נשים, קשור לדעתי קשר הדוק למה שקורה.

  נראה לי שבשלב מסוים אנשים שמגיעים לעמדות כח שוכחים שזאת אשה שנשאה אותם ברחם וילדה אותם, ושזאת אשה ש(רוב הסיכויים)היתה הדמות המרכזית בשנים הראשונות שלהם. במקום זה יש איזושהי הנחת מוצא שאותם אנשים בכלל נפלטו מהקנה של אבא שלהם, והפופיק זה בכלל הגומחה בה היה אבק השריפה. אם זאת הנחת המוצא, אז ברור מה תהיה חלוקת המשאבים, לא?

  • מצד אחד – זה מאוד נכון שמקצועות שהופכים ל"נשיים" סובלים מאוד מבחינת תדמית ומבחינת תגמול כספי. מצד שני, משרד האוצר ידע לדפוק יפה מאוד גם את הרופאות והרופאים, ושם אין רוב נשי מובהק.

   • נכון, אבל הרפואה (הציבורית בעיקר) זה עוד מקצוע בו מקבלי השירות הם אנשים שזקוקים לעזרה. כמו שכתבת, זקפה לאומית זה הרבה יותר שווה מאינפוזיות וסרטן.

 7. צריכים רשימה שמית של כל חברי הממשלה עובדיהם ובני משפחתם, ושל כל עובדי משרד האוצר.
  בזמן מצוקה רפואית הרשומים יקבלו אוטומטית מקום אחרון בכל תור.

 8. […] פורסם גם בואן דר גראף אחותך […]


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: