פורסם על ידי: vandersister | יוני 21, 2007

הכל בגלל הזונה היהודייה

ידידתי ההולנדית רנטה היא אדם חביב וידידותי להפליא. פעם היא לימדה אותי לומר 8888 (כלומר, שמונת אלפים, שמונה מאות, שמונים ושמונה) בהולנדית – זה הולך בערך ככה: "אחתויזנד אחצנט אחתנתחתח". נשמע קצת כמו שם של פרעה מצרי קדום, על משקל חתשפסות וכדומה.

האחתנתחתח לחלוטין לא רלוונטי לנושא הפוסט, אבל הרגשתי צורך לפתוח במשהו הומוריסטי כי הנושא הוא אחד הכאובים שבהם דנתי בפורמט הבלוגי. אתמול שלחה לי אותה ידידה קישור לכתבה, העוסקת בתיאוריה חדשה לגבי היטלר והשואה. מחקר חדש טוען כי היטלר לקה בעגבת (סיפיליס) בעקבות אפיזודה קצרה עם זונה יהודייה, וזו הסיבה לכך שהוא פיתח שנאה כל כך עזה כלפי העם היהודי שהיה לדעתו המפיץ של מחלת העגבת. החוקרים ציטטו התייחסות ליהודים כמפיצי עגבת מתוך "מיין קמפף", וטענו כי התנהגותו של היטלר תאמה במקרים רבים לסימפטומים ידועים של עגבת: התפרצויות זעם ופרנויה, מיחושים שונים, ובעיקר אובדן שפיות – סימפטום שמופיע בשלבים מתקדמים של המחלה. מסקנתם היא כי ייתכן שהשואה היא תוצאה של הידבקות במחלה מאותו מפגש עם הזונה היהודייה.

אני לא אומרת שהעובדות במחקר נכונות ואני לא אומרת שהן שגויות. קטונתי. אין לי מושג במה היטלר היה חולה ובמה לא. מה שמעניין אותי הוא המניע שמאחורי המחקר. לאנשים מאוד קשה לקבל את העובדה שאדם שהיה מכל הבחינות האחרות מתורבת ומשכיל, הצליח להוביל בדרכים מחושבות ומתוחכמות מסע השמדה של מיליוני בני אדם. אנשים מבועתים מהמחשבה שדבר כזה יכול באופן תיאורטי לקרות לכל אחד, בכל מקום, בתנאים מסוימים. כן, אפילו במערב ה"נאור" שלנו. לכן, הם מתעקשים להמשיך ולנסות למצוא סיבות רציונליות שיסבירו איך יכול היה לקרות דבר כמו השואה, משהו שיהיה בו יותר היגיון מאשר סתם "היה איש אחד חסר רחמים ומצפון שהגה תוכנית לרצוח עם שלם, וכמעט הצליח בזה".

בנוסף, אדולף לא היה לבד בסיפור הזה. הוא סחף אחריו אלפים, מאות אלפים ולבסוף מיליונים של בני אדם. האם כל הנאצים נדבקו בעגבת מזונות יהודיות? האם האוקראינים, הפולנים, אפילו הצרפתים תחת משטר וישי חלו במחלה ויצאו מדעתם? ומה לגבי רודנים רצחניים אחרים? סטאלין? אידי אמין? המנהיגים המוסלמים בסודן עם ה"טיהור האתני" שלהם? האם יש בדראפור מגיפת עגבת? או שיש אנשים שהם פשוט מרושעים ואכזריים מטבעם? לי אישית נראה שהמוטיבציה למחקרים הללו נובעת מהרצון להוכיח שבני אדם הם טובים מטבעם, ואם הם מגלים נטיות רצחניות, הם בוודאי חייבים להיות חולים או משוגעים. הבעיה עם התיאוריה הזו היא שלמרבה הצער, יש די והותר דוגמאות לאנשים שאונסים, מענים ורוצחים אנשים אחרים על בסיס יומיומי, והם לא חולים בשום דבר. יש תרבויות שמעודדות הרג ואכזריות, ואנשים "נורמליים" לכאורה מגלים שהם מסוגלים לסייע בביצוע רצח עם. אני די משוכנעת שלא כולם נדבקו בעגבת מזונות, יהודיות או אחרות. בה בעת, יש כמות נכבדה של אנשים שלקו בעגבת והדבר לא עורר בהם רצון פתאומי לשחוט המוני בני אדם.

עבורי, היטלר היה רוצח, חד וחלק, ולא "אדם חולה" שיש להמציא כל מיני תירוצים עבור ההתנהגות שלו. הפניית אצבע, אפילו לא מאשימה, כלפי זונה יהודייה שעשויה היתה להיות הגורם המחולל שמאחורי מלחמת העולם השנייה והשואה – פשוט מעוררת בי אימה. המשפחות של הסבים והסבתות שלי לא נרצחו בגלל זונה יהודייה אלמונית, הם נרצחו בגלל אדם בשם אדולף היטלר. לא אכפת לי אם הוא היה חולה בעגבת, הרפס או כולירה. הוא רוצח נתעב, ותו לא.

דבר אחד אחרון: החוקר שהוביל את המחקר הנ"ל הוא פסיכיאטר בשם באסם חבּיב. תסיקו איזו מסקנה שנראית לכם מהעובדה הזו.


Responses

 1. יש לי סיפור דומה, אבל אפילו יותר מוזר. הייתי פעם בכנס שבו פגשתי בחורה פולניה. אני מדגיש שמדובר בבחורה משכילה (בדיוק באותם ימים היא סיימה את הדוקטורט שלה) ולא סתם איזה בורה. כשדיברנו על היסטוריה היא שאלה אותי בשיא הרצינות אם אני חושב שזה נכון שהיטלר היה יהודי. מבחינתה זה היה די הגיוני שהיטלר שהרס את כל אירופה היה ממוצא יהודי, ושרצח היהודים נבע משנאה עצמית.

 2. הכל בגלל הזונה היהודייה…

  דידתי ההולנדית רנטה היא אדם חביב וידידותי להפליא. פעם היא לימדה אותי לומר 8888 (כלומר, שמונת אלפים, שמונה מאות, שמונים ושמונה) בהולנדית – זה הו…

 3. פרימו לוי עסק בזה לא מעט, ותמיד התעקש שזו טעות, כל הקטע של לתייג את הנאצים כמופרעים או מפלצות, סטייה חד פעמית מהתבנית של בני אדם. הוא טען, ובצדק, שזה נסיון עקר להרחיק את עצמנו מהחלק הרע במין האנושי, לגדר אותו ולשמר את ההגדרה של עצמנו כבני אדם ושל סדיסטים, רוצחים וכל שאר החבורה המקסימה הזאת כ"לא בני אדם" – העיקר לדעת בוודאות שאנחנו לא כאלה.
  אותו דבר עושים היום בכל פעם שעולה לכותרות סיפור על חלאה שמעולל דברים איומים ונוראיים לזולתו – נו, הוא בטח משוגע, חולה. סליחה, מה עם סתם נבלה? לא כל רוע נטוע בפתולוגיה נפשית/פיזית חמורה ברמה של אובדן שפיות. יש גם רוע שאינו נובע ממחלה או מטראומה. יש רוע שפוי. אנחנו מתקשים לקבל את הרעיון שהספקטרום האנושי מכיל רמות של אפלה שהן בלתי נסבלות, ומנסים בכוח למדר את כל מי שמזכיר לנו ממה אנחנו, בין היתר, בנויים.
  כל הרציונליזציה הזאת – אה, היטלר היה חולה, וזה ראה את אמא שלו נואפת עם יהודי, ולזה אכלו ולזה שתו — היא בעיניי גרסה מתקדמת וכאילו-נאורה לתווית המפלצת. עוד דרך להסביר את מה שלא באמת ניתן להסבר, שתנוח דעתנו סוף סוף ונוכל להצביע על הגורם (ותראו מה זה, עוד גורם יהודי! איזה יופי של סגירת מעגל). ככה וככה וככה קרה, הוא לקח ימינה בסיבוב ושמאלה בפנייה הבאה, והופה, יש לנו הסבר איך בן אדם מחליט על שטרודל וכוס תה שזה רעיון לא רע לארגן מחדש את הגנום האנושי.

  ואם לחזור לרגע לפרימו לוי, שידע כמה דברים על רוע אנושי מזוקק – הטענה המרכזית שלו היתה שכל עוד אנחנו מתעקשים להתכחש לעובדה שרוע שטני הוא דבר לגמרי אנושי, אנחנו לא מתמודדים איתו. רק עוצמים את העיניים לקראת הפעם הבאה שהוא ירים ראש.

 4. חזי – זו עוד דוגמה מצוינת לתסמונת של המצאת קונספירציות. כשהאמת הפשוטה נראית לאנשים איומה מכדי שתוכל להיות אמיתית, אז חייבת להיות איזו תיאוריה שתתרץ את מה שהתרחש… סוג של אסקפיזם.

  ההיא – כל מילה בסלע. פרימו לוי צדק לחלוטין: סיטואציות מסוימות יכולות להוציא מאנשים את ביטויי הרוע האיומים ביותר. הרבה פעמים אנשים בעמדות כוח מתעללים באנשים הכפופים להם או חלשים מהם – פשוט משום שהם יכולים. אחר כך הם ינסו לטעון ל"אי שפיות זמנית". אבל אני מסכימה איתך, זו לא אי שפיות. זה צד אחר של האנושיות: צד אפל שהיה רצוי מאוד שנכיר בו ונתמודד איתו.

 5. people are the worst…


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: