פורסם על ידי: vandersister | מאי 16, 2007

לכל הרוחות והאשכים

עדיין בענייני המשופמים והפרוותיים. כמישהי שפעילה כבר שנים למען בעלי חיים, עד כמה שסדר היום והתקציב מאפשרים לי, שמחתי מאוד מאוד מאוד מאוד מאוד, וגם הרבה, לקרוא את הידיעה על מבצע ארצי לעידוד עיקור וסירוס, יוזמה של משרד החקלאות והשר שלום שמחון (סוף סוף יש מישהו בממשלה הזאת שחושב על יותר מהכיסא שלו). אמנם המבצע הנוכחי מתייחס רק לכלבים (או בעיקר לכלבים), ורצוי להוסיף לזה את החתולים ויפה שעה אחת קודם; אבל זו התחלה יפה.

בה בעת, כשאני קוראת את התגובות לכתבה, חורה לי עד עמקי נשמתי שיש עוד כמות נכבדה של אנשים מוכי-חרדת סירוס פרוידיאנית, שנזעקים לאמור "זו התעללות! הטלת מום! מונעים מבעלי החיים את זכותם הטבעית להעמיד צאצאים!!" יש לי חדשות בשבילכם, יקיריי:

 1. הכלב המסורס לא יושב אומלל כל היום, מקונן על מר גורלו ואומר לעצמו "אבוי, כמה ייחלתי לבן קטן, עם העיניים והאוזניים שלי והזנב של אמא, וכעת לא אוכל להיות אבא! בוווהוווו". הוא מאושר ושמח בחלקו, לא צריך להיכנס לקרבות עד מוות עם זכרים מיוחמים אחרים ולא חסר לו שום דבר.
 2. אותו כנ"ל לגבי הכלבה. היא לא יושבת ומקוננת על גוריה שלעולם לא יבואו לעולם. יש מאות אלפי כלבים לא רצויים במדינה הזאת, ומדי שנה מומתים עד 100,000 מהם, מי בזריקת הרדמה ומי ברעב ובצמא ברחוב. אני לא מכירה אמא שהיתה רוצה שילדיה ימותו מוות איום שכזה. אז לא לבלבל את המוח על "זכויות טבעיות" של הכלבה, בבקשה.
 3. אסור לסרס ולעקר לפי התורה, אומרים חלק. גם אם הייתי מאמינה בשטויות האלה (ואני לא, כופרת גמורה שכמותי), לא היה לי מה לדאוג היות שגדולי הרבנים כבר הוציאו פסקי הלכה לפיהם מותר לעקר ולסרס מפאת צער בעלי חיים. אפילו הם כבר הגיעו למסקנה שחובת מניעת הסבל עולה על החנטריש של "אסור לפגוע ביכולת ליצור חיים". זה לא ליצור חיים, זה ליצור עוד ועוד מוות מיותר.
 4. הטענה האחרונה היא שמשעשעת אותי ביותר. "נו גם אצלנו יש פיצוץ אוכלוסין", אומרים כמה חוכמולוגים, "אז מה, תתחילו לסרס ולעקר בני אדם?" ראשית, יש כבר די הרבה אנשים שעושים את זה מיוזמתם האישית. קשירת חצוצרות, ניתוק צינור הזרע. יש די והותר בני אדם על כדור הארץ המסכן הזה, הגזע האנושי לא עומד להיכחד בזמן הקרוב, ואם כבר ייכחד, זו תהיה תוצאה של שואה גרעינית ולא דלדול אוכלוסין. ואם מישהו מעדיף לא לתרום עוד צאצאים לעולם שטובע בילדים לא רצויים, יש לו ולה זכות מלאה לעשות זאת. הסינים כבר הבינו שאין שום טעם להביא עוד ועוד ילדים למדינה שלא מסוגלת לספק עבורם את מה שדרוש לחיים טובים, אז אצלם האיסור הוא מערכתי. אני לא בעד למנוע מאנשים להביא ילדים מתוקף צו ממשלתי, אני כן בעד להסביר להם את חוסר ההיגיון המשווע שבהתעקשות על "הזכות הטבעית" להביא ילדים בלה בלה. כל הזמן מדברים על זכויות – מה עם החובות שלנו? כלפי עצמנו, כלפי הילדים? תנו מבט אחד על מה שקורה באפריקה. כמה יגון ומצוקה ומוות היו נמנעים שם, לו רק היו אנשים לומדים להשתמש בקונדומים, גלולות, ואפילו, רחמנא ליצלן, היו בוחרים למנוע מראש את האפשרות של הריונות לא רצויים באמצעים כירורגייים? הרבנים, הכמרים, האימאמים, כולם גורמים לאנשים רגשי אשם איומים על מניעת הריון, אפילו אצל חיות מחמד, והתפיסה המעוותת הזאת של "קדושת החיים" השתרשה גם בתודעה החילונית. איזה טעם יש באיסור הדתי הארכאי והרקוב על שימוש באמצעי מניעה? החיים של יצור שעוד לא נולד קדושים יותר מאלה של יצור שכבר נולד, וחי חיי סבל ומצוקה? אלוהים באמת רוצה שעוד ילדים יסבלו וימותו? זה לא האלוהים שלי.

בקיצור, אם לבני אדם היה רצוי לא להנפיק צאצאים לחיים של סבל ומוות מוקדם, על אחת כמה וכמה החברים היקרים על ארבע. לפני שיאשימו אותי במיזנתרופיה, אקדים ואומר שבעניין הזה אני בהחלט מיזנתרופית. לפעמים בני האדם הם האורגניזמים האגואיסטיים, האכזריים, הנהנתנים והאידיוטים ביותר עלי אדמות. הגיע הזמן שנבין שלא הכל מגיע לנו, שלא הכל זה "זכויות", ושיש לנו אחריות על עצמנו ועל סביבתנו. אמא-טבע לא נתנה לנו רק אשכים ושחלות, היא גם נתנה לנו שכל. הגיע הזמן שנתחיל להשתמש בו.


Responses

 1. כל מילה בסלע.
  רק מה, שעשע אותי רצח הקישור בין המשפט 'סוף סוף יש מישהו בממשלה הזאת שחושב על יותר מהכיסא שלו' לבין שלום שמחון. רואים שאת לא מכירה את מפלגת העבודה (ויש שיאמרו בשלב זה – אשרייך!)

 2. גם אני מסכים עם כל מילה (פרט לשלום שמחון והכסא).
  את מכירה אנשים שעשו ניתוח קשירת חצוצרות / ניתוק צינור זרע?
  נראה לי שבישראל זה נדיר.

 3. בישראל זה אכן נדיר – התייחסתי לחבריי הארצותבריתיים. אחת כבר אמרה לי שקבעה מועד לניתוח קשירת חצוצרות (יש לה ילדה אחת מקסימה מהריון מאוד לא מתוכנן בגיל 17), ואחרים סיפרו לי שאמנם ניתוחים כאלה לא מאוד נפוצים, אבל יש לא מעט אנשים שבוחרים בהם. יש מודעות הרבה יותר גבוהה לעניין, ומטעמי נוחות (כן כן, נוחות) אנשים מעדיפים לא לקחת סיכון עם קונדומים או גלולות, וכשברור להם שהם לא רוצים ילדים (או ילדים נוספים, אם כבר יש), הם מעדיפים לעיתים פשוט ללכת על האופציה הכירורגית.

  ולגבי שלום שמחון, כנראה שהגזמתי לטובה?… 🙂 טוב, כל מי שעושה משהו למען המשופמים והמזונבים, זוכה אצלי לכמה נקודות חיוביות… פספסתי משהו חדש לגבי מפלגת העבודה, או שאתם מתכוונים לדרעק הרגיל?

 4. *מהנהנת במרץ*
  אני בהחלט הולכת לשמור לי את הלינק לפוסט הזה לפעם הבאה שבה מישהו יטען בפניי שלא עיקר את הכלב/ה שלו כי זה "נגד הטבע" (מה שלא מפריע לו לרסס את החיה בכל די.די.טי תחת השמש כדי לוודא שיצירי כפיו של אלוהים הקרויים פרעושים לא יכנסו אליו למיטה. כנראה שקנאות לשמירת דרכיו של הטבע היא עניין יחסי).
  זה מזכיר לי שדרן מסויים שאמר השבוע בתוכנית שלו, כטיזר לאייטם על סיבוכים אפשריים בזריקת האפידורל, משהו כמו "אלוהים רצה שהלידה תכאב – למה אנחנו משחקים עם זה?". לוגיקה מופלאה. 🙄

 5. קודם כל, לכבוד הוא לי 🙂
  ולגבי הקטע של "נגד הטבע" – אני מתה על הטיעונים האלה. כולם מחליטים פתאום מה אלוהים/הטבע רוצה או לא רוצה. קודם כל, להחליט בשביל אלוהים מה הוא רוצה, זו הכפירה הגרועה ביותר, ולהחליט מה הטבע רוצה, זו בורות ואיוולת גמורה. הטבע לא רוצה והטבע לא מתכוון, הפרשנות שלנו היא שיוצרת כל מיני אשליות של "מה זה טבע". יש דברים שקורים באופן טבעי, נכון. כמו לידה. וגם כמו מוות. אני בטוחה שאם הכלבה תחלה, אותו אחד ירוץ איתה לווטרינר ויעשה הכל כדי שתחלים. באופן "טבעי", היא פשוט היתה מתפגרת. אותו הדבר נכון גם לבני אדם. אם הוא יחטוף דלקת ריאות, לא עלינו, הוא יחכה שהטבע יעשה את שלו, או שיטפל בעצמו?… אנחנו מחליטים שעיקור או אמצעי מניעה "נוגדים את הטבע", אבל אין לנו שום בעיה להרוס, להחריב, לענות ולהשמיד בעלי חיים וצמחיה לטובת הנוחות האישית שלנו. ממש ילדי טבע. נו.

  ואגב, עם כל אהבתי לבעלי חיים – לג'וקים כאמור אין לי יותר מדי סימפטיה. אם אלוהים היה רוצה שלא נהרוג ג'וקים, הוא לא היה ממציא את ה"רייד מקס" 😉

 6. כל מלה בסלע (לי אין עמדה לגבי שלום שמחון).
  אני דווקא מכירה מישהו (בארץ) שעשה ניתוח ניתוק צינור זרע, אחרי ארבעה ילדים, כדי שרעייתו לא תאלץ לעשות את ניתוח קשירת החצוצרות, שהוא יותר מורכב ויש בו יותר סיכוי לסיבוכים.

 7. מענין שדווקא באמריקה השמרנית, הניתוחים האלה יותר נפוצים. טוב, באמריקה יש הכל מהכל, כולל אתר כזה, שבטח היה נסקל בארץ.

  לגבי שמחון, מדובר בדרעק הרגיל של היצמדות לכסא ודאגה לאינטרסים מגזרים. לפחות במקרה של הכלבלבים הוא פועל באופן חיובי.

 8. האתר הזה אכן יוצא דופן 🙂 בארץ הרבנים היו מוציאים על מנהליו פולסא דנורא, והכנסת היתה מחוקקת נגדו חוק בהליך מזורז, לדעתי.

  אהבתי במיוחד את הביטוי "kidcentric society". פעם הביטוי היה Children should be seen and not heard… איך הזמנים השתנו…

 9. ארה"ב הרבה פחות שמרנית ממה שהיא נתפסת. לצד חגורת התנ"ך (The Bible Belt), מתקיימים להם יריד ה-S&M בסן-פרנסיסקו וטקס פרסי הפורנו בוגאס.

 10. דווקא בארץ יש המון שמרנות. נסו להגיד פעם שאתם לא רוצים ילדים ותראו מה יעשו לכם.

  וכן, אני לגמרי איתך בכל עניין סירוס בע"ח שנמצאים ברחוב (וגם אולי כאלה שלא), וטיעוני "דרך הטבע" יצאו כבר מזמן מכל חור אפשרי.

 11. מורין, מה זאת אומרת אין לך עמדה לגבי שלום שמחון?… מיד לגבש עמדה 😉 וכל הכבוד לאותו אחד שעשה מעשה אחראי כזה. כן ירבו.

  אישיוז, הייתי בסרט הזה לא פעם: אמרתי שאני לא רוצה ילדים, ומיד התחילו איתי עם כל ה"אף פעם לא תגשימי את עצמך כאישה אם לא תלדי" ו"החוויה הנשית האולטימטיבית" וכמובן גם "כל אישה רוצה באופן טבעי להיכנס להריון וללדת ילדים". מאוד לא טבעי, כל מה שקורה אצלי, מסתבר…

 12. אם אני אהנהן יותר במרץ אני חוששת שהצוואר יתפס לי.
  גם בעניין הג'וקים, אגב. תמיד הערצתי (באמת) אנשים שמסוגלים לקחת מקקים ושאר מכונפים ולהוציא אותם מעדנות מן הדירה בלי להתרגש, או סתם להתעלם מהם. בדיוק קראתי פוסט של בחורה מקסימה, שממש התאהבה בגמל שלמה שהתנחל לה בבית ונעצבה אל ליבה כשהוא התעופף משם. אני הרבה פחות טולרנטית. לא נעים להודות, אבל ברגע האמת התגובה היא בד"כ צווחות+כפכף. 😯

 13. הקטע הכי משעשע לגבי 'אבל ככה הטבע רצה' הוא שכל קשר בין פודל, אמסטף או דני ענק לבין הטבע הוא מקרי בהחלט. 5,000 שנות טיפוח אנושי לא השאירו הרבה 'טבע' בעניין.

 14. בחיי, לא חשבתי על זה. צודק לגמרי. מסתבר שגם טמטום אנושי הוא דבר טבעי ביותר…

 15. דרומי — 5,000? כמו שנאמר, think again. לפי ויקיפדיה "נטען, כי כלבים בויתו על ידי האדם לפני 12,000 שנים, אבל ייתכן שביות הכלבים עתיק עוד יותר, ועל-פי ממצאים גנטיים, ייתכן ומדובר ב-150,000 שנים."


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: